stany centralne to rozległa równina w środkowej części USA, położona na południe od Krainy Wielkich Jezior, na zachód od przedgórza Appalachów (wyżyny Allegheny i Cumberland) i na północ od Niziny Zatokowej. Powierzchnia ok. 0,8 mln km2. Na zachodzie przechodzi stopniowo w obszar wyżynny Wielkich Równin. Klimat podzwrotnikowy kontynentalny, bardzo zmienny, częste susze i gwałtowne ulewy, w okresie zimowym opady śnieżne. Równina poprzecinana jest licznymi dolinami rzeki Missisipi oraz jej dopływami (m.in.: Missouri, Ohio, Tennessee, Arkansas). Równiny Centralne należą do bardzo urodzajnych terenów (na południu gleby lessowe i czarnoziemy), wykorzystywanych rolniczo. Na północy uprawia się pszenicę i kukurydzę, na południu bawełnę.

Route 66  (U.S. Route 66)
Saint Louis, MI
Wisconsin Dells, WI
Chicago, IL
Badlands National Park, SD
Jewel Cave National Monument, SD
Mount Rushmore National Memorial, SD
Kansas City
Oklahoma City, OK
Big Bend National Park, TX
Bandelier National Monument, NM
Denver, CO
Colorado Springs, CO
Devils Tower, WY

Route 66  (U.S. Route 66), popularnie Mother Road - trasa drogowa o długości 2448 mil (3939 km) łącząca Chicago z Los Angeles, a od 1936 przedłużona do Santa Monica. Przebiegała przez stany Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię, by zakończyć swój bieg w Los Angeles. Na stacjach benzynowych Route 66 wszędzie można dostać pamiątki, przewodniki, naklejki na samochody oraz plakaty z popularnym czarno-białym znakiem Drogi 66, której nie ma na większości map samochodowych. Route 66 została oficjalnie skreślona z listy autostrad krajowych 27 czerwca 1985, kiedy została zastąpiona przez autostradę Interstate 40. Uznano wtedy, że istniejące jeszcze jej odcinki nie odpowiadają wymogom nowoczesnych dróg międzystanowych. Router 66 była i jest nadal inspiracją dla wielu piosenkarzy, pisarzy, fotografów i reżyserów.
<<powrót

 

Saint Louis, MI, miasto w środkowej części USA, w stanie Missouri, zwane „Bramą na Zachód”. Centrum handlowo-bankowe i przemysłowe. Mieszczą się tu cztery uniwersytety, orkiestra symfoniczna założona w 1880r., faktoria handlowa założona w 1764r. przez francuskich kupców z Nowego Orleanu oraz dużo muzeów i atrakcji turystycznych. Główne atrakcje to Gateway Arch, St. Louis Art Museum zlokalizowane w muzeum Forest Park, ogród zoologiczny Saint Louis Zoological Park oraz Missouri History Museum.
<<powrót

 

   

Wisconsin Dells, WI - miasteczko turystyczne położone w malowniczej Krainie Wielkich Jezior, w stanie Wisconsin. Jest to największy ośrodek wakacyjny nie tylko w stanie ale i na całym Środkowych Zachodzie. Parki wodne oraz atrakcje turystyczne, krajoznawcze i wypoczynkowe powodują, że miasto z populacją około 2000 osób zamienia się w stolicę wakacyjną Środkowego Zachodu. Miejsce to znane jest chyba każdemu Polakowi w Chicago i nie tylko. Rocznie Wisconsin Dells jest odwiedzane przez 3 miliony Amerykanów. Gospodarze miasta duży akcent położyli na wyeksponowanie historii i kultury Indian. Mające wyjątkowy urok uliczki w centrum Wisconsin Dells obfitują w ciekawe sklepiki, galerie, kameralne restauracje i bary. Jest to ulubione miejsce popołudniowych spacerów. Będąc w Wisconsin Dells trzeba skorzystać z widokowych rejsów po Wisconsin River. Miłośnicy jazdy konnej mogą skorzystać z przejażdżki po zalesionej okolicy. Można także spróbować szczęścia w pobliskim kasynie gry.
<<powrót

 

Chicago, IL, miasto w USA, położone nad jeziorem Michigan w stanie Illinois. Zwane jest „Wietrznym Miastem”, ze względu na nieustanny wiatr wiejący od strony jeziora. Chicago stanowi trzecie pod względem wielkości i zaludnienia miasto w USA, zaraz po Los Angeles i Nowym Jorku. Wraz z przedmieściami tworzy główną metropolię miejską położoną na środkowym wschodzie USA. Jest głównym centrum biznesowym, kulturalnym oraz naukowym. Centrum stanowi tzw. Loop - pętla zamknięta linią kolei nadziemnej i rozlokowana nad brzegiem jeziora wzdłuż tzw. Magnificent Mile. Obejmuje obszary od Zoo Lincolna na północy po muzeum Field Museum of Natural History na południu oraz od jeziora po autostradę I-90 (Dan Ryan). Na terenie Loop mieszczą się takie budowle jak Sears Tower, Art Institute, Planetarium Adlera, czy Akwarium Shedda. Tu znajduje się też wielki kompleks wystawienniczy McCormick Place (doroczne Chicago Auto Show) oraz stadion piłkarski zespołu "Fire". Chicago jest siedzibą koncernów Boeinga, Playboya, Allstate, General Electric, Baxter International, Abbot Laboratories, Prudential, etc. Jest to największe poza Polską skupisko Polaków i ludności pochodzenia polskiego.
<<powrót

  

Badlands National Park, - Park narodowy Badlands zajmuje powierzchnię 990km2 w południowo-zachodnim krańcu Dakoty Południowej. Nazwa parku wywodzi się od tutejszej ziemi, która została określona jako Badlands (złe ziemie). Istota Badlands sprowadza się do krawędzi (The Wall), ciągnącej się przez prerię ponad 150 kilometrów za wschodu na zachód, kilka kilometrów na południe od autostrady I-90. Park składa się z dwóch odrębnych części: North Unit i South Unit, rozdzielonych z drogą numer 44. Od południa przylega rezerwat Indian Siuksów: Pine Ridge Indian Reservation. Teren Badlands był zamieszkany przez łowców mamutów co najmniej od jedenastu tysięcy lat. Po epoce lodowcowej na prerii żyli Indianie, dla których głównym źródłem żywności stały się bizony - do dziś spotkać też można niewielkie stada bizonów. Park narodowy Badlands jest otwarty przez cały rok. Główny sezon turystyczny przypada na miesiące letnie. Zaplecze turystyczne w parku tworzą dwa kempingi: Cedar Pass oraz Sage Creek Primitive Campgrounds. Na terenie parku można uprawiać m.in.: kolarstwo górskie, piesze wędrówki.
<<powrót

 

Jewel Cave National Monument - pomnik narodowy, znajdujący się w stanie Dakota Południowa w łańcuchu górskim Black Hills. Obejmuje ochroną jaskinię Jewel Cave, drugą co do długości jaskinię na świecie.
<<powrót

 

 

 

 

 

Mount Rushmore National Memorial jest pomnikiem narodowy znajdujący się w górach Black Hills w hrabstwie Pennington na zachodzie stanu Dakota Południowa. Składa się z czterech głów prezydentów USA, szczególnie znaczących dla historii tego kraju. Każde popiersie ma wysokość 60 stóp (18,3 m). Prezydenci tam przedstawieni to (od lewej): George Washington (początek budowy 1930), Thomas Jefferson (1936), Theodore Roosevelt (1939) oraz Abraham Lincoln.
<<powrót

 

Kansas City - obszar metropolitalny w centralnej części USA. Leży na granicy między stanami Missouri i Kansas i dlatego formalnie główny ośrodek obszaru składa się z dwóch miast. Kansas City, MI - miasto w stanie Kansas, nad rzeką Missouri, w obszarze metropolitalnym Kansas City, liczy koło 146,9 tys. mieszkańców. Jest to trzecie co do wielkości miasto stanu Kansas z siedzibą powiatu w Wyandotte. Jest częścią miasta-powiatu obejmującego również miasta Bonner Springs i Edwardsville. Miasto jest położone na Kaw Point, który jest skrzyżowaniem rzeki Missouri z rzeką Kansas. Kansas City, KA - miasto w stanie Missouri, nad rzeką Missouri, liczy około 447 tys. mieszkańców. Drugie co do wielkości miasto w stanie Missouri. Obejmuje ono obszar 820 km kwadratowych.
<<powrót

 

Oklahoma City, OK - miasto położone nad rzeką North Canadian, stolica stanu Oklahoma. Założone 22 kwietnia 1889, powstało w zaledwie dzień. Tego dnia na pustynną wówczas prerię ściągnęły tysiące pionierów, gdyż miano ogłosić otwarcie terenów dla osadnictwa białych. Tysiące ludzi rzuciło się do zajmowania ziemi, rejestracja zaś nastąpiła w terminie późniejszym. Puste tereny w zaledwie kilka dni przeistoczyły się w 10 tysięczne miasto. Obecnie Oklahoma City to ośrodek handlu i bankowości. To ważny węzeł kolejowy krzyżujących się linii z północy na południe i ze wschodu na zachód. Do atrakcji turystycznych należy zaliczyć: najstarsze na południowym zachodzie USA zoo, muzeum sztuki, Narodowe Muzeum Westernu i Cowboy (National Cowboy and Western Heritage Museum), Ogród Botaniczny Myriad. Miasto jest najważniejszym ośrodkiem w handlu bydłem na świecie. Od 1910r sprzedano tu ponad 100 milionów sztuk bydła.
<<powrót

 

Big Bend National Park - Park Narodowy Wielkiego Zakola rzeki Rio Grande położony jest w południowo-zachodnim Teksasie, przy granicy z Meksykiem. Big Bend znajduje się w północnej części pustyni Chihuahua, jednej z czterech pustyń południowego zachodu USA, ciągnących się wzdłuż granicy państwa od Zatoki Meksykańskiej poprzez Teksas, Nowy Meksyk i Arizonę aż po Kalifornię i Oregon. Swoją powierzchnią park obejmuje 3242 km². Park Narodowy Big Bend jest jednym z większych parków narodowych w USA. Roczna liczba odwiedzających wynosi ok. 300 tys, co powoduje, że jest on jednym z najrzadziej odwiedzanych parków narodowych w USA. Na terenie parku występuje wiele dzikich gatunków zwierząt, wśród których można wymienić: pumę, kojota, lisa wirginijskiego etc. Park Big Bend można zwiedzać przez okrągły rok, jednak ze względu na znikomą ilość wody i letnie, zabójcze temperatury najkorzystniejsza jest wizyta w zimie i na wiosnę.
<<powrót

 

Bandelier National Monument, to amerykański pomnik narodowy, znajdujący się w stanie Nowy Meksyk. Na jego obszarze znajdują się ruiny kamiennych osad wybudowanych przez Indian. Park został ustanowiony decyzją prezydenta Woodrowa Wilsona 11 lutego 1916 roku. Obecnie zajmuje powierzchnię 132,48 km². Miejsce to jest często tłem filmów o Dzikim Zachodzie.
<<powrót

 

 Denver, CO, - największe miasto i stolica stanu Kolorado, położone u podnóża Gór Skalistych. Denver jest określane mianem "Miasto na Wysokości Mili" (leży na wysokości 1609 m n.p.m.). Najbliższymi i największymi przedmieściami są miasta Lakewood, Arvada, Aurora, Littleton, Englewood, Wheat Ridge, Thornton. Denver można uznać za ośrodek będący zachodnim odpowiednikiem ważnych miast ze wschodniego krańca USA. Denver stanowi ośrodek przemysłu lotniczego, samochodowego, metalowego, elektrotechnicznego, spożywczego i chemicznego. Jest to siedziba wielu korporacji finansowych, banków i urzędów federalnych. Denver jest miastem o największej w USA ilości parków (205). Około dwóch godzin jazdy samochodem od miasta znajduje się Park Narodowy Gór Skalistych. Z ciekawostek; Denver słynie jako miejsce narodzin cheeseburgera, znane jest też jako pierwsze z wielkich amerykańskich miast, które zalegalizowały prywatne używanie marihuany.
<<powrót

 

Colorado Springs, CO, - miasto na styku Wielkich Równin i Gór Skalistych, na przedgórzu pasma Park Range, na południe od Denver. Jest to drugie po Denver pod względem wielkości miasto w stanie Colorado. Dobrze rozwinięty przemysł elektrotechniczny, optyczny i precyzyjny. Spełnia także funkcje miejscowości klimatyczno-uzdrowiskowej. Ośrodek produkcji filmów. Z uwagi na położenie w pobliżu Rocky Mountains, miasto przyciąga turystów malowniczą scenerią parków naturalnych i ogrodów. W Colorado Springs znajduje się m.in. Baza Sił Powietrznych USA Schriever (poprzednio Falcon), w niej zaś umieszczono Główną Stację Nadzoru systemu nawigacji satelitarnej GPS.
<<powrót

 

Devils Tower - intruzja wulkaniczna o wysokości 386 metrów licząc od podstawy i 1558 metrów n.p.m., położona niedaleko miejscowości Hulett we wschodniej części stanu Wyoming, nad rzeką Belle Fourche. Devils Tower została pierwszym z amerykańskich pomników narodowych, ustanowionym 24 września 1906 roku przez prezydenta Theodore'a Roosevelta. Indianie nazywali górę zwykle "Górą Niedźwiedzia" lub "Niedźwiedzią Jamą". Obecną nazwę nadał górze płk Richard Dodge, dowódca ekspedycji, która została w roku 1875 wysłana w Góry Czarne z zadaniem zmapowania terenu i sprawdzenia ile prawdy jest w doniesieniach, że w górach tych jest złoto. Rokrocznie wspina się na Devils Tower 4000-5000 osób, ale mimo znacznego stopnia trudności do chwili obecnej odnotowano zaledwie pięć wypadków śmiertelnych.
<<powrót