wschodnie wybrzeże rozpościera się od stanu Maine na północy, po Florydę, której najbardziej wysunięta wyspa na południe Key West odległa jest od Kuby już tylko o 90 mil. Podróżując po wschodnim wybrzeżu łatwo zauważyć jak bardzo zmienia się krajobraz w poszczególnych strefach. Wzdłuż wschodniego wybrzeża ciągnie się Nizina Atlantycka, która łączy się u nasady Florydy z Niziną Zatokową. Od zachodu przylegają do niej łagodne, zielone Appalachy, których najwyższy szczyt to Mitchell (2037 m n.p.m.). Ze wschodnich stoków Appalachów spływają liczne, krótkie rzeki uchodzące bezpośrednio do Oceanu Atlantyckiego (Hudson, Connecticut, Susquehanna). Na obszarze wschodniego wybrzeża można wyróżnić dwa główne regiony turystyczne: wyżynno-górskie tereny Nowej Anglii (stany: Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island i Connecticut) oraz Nizinę Nadbrzeżną (Subregion Atlantycki o zasięgu od Nowej Anglii po Florydę).
Większa część terytorium Stanów Zjednoczonych należy do zlewiska Oceanu Atlantyckiego. Północną część wybrzeża atlantyckiego zajmują silnie zurbanizowane tereny, obejmujące zespoły miejskie popularnych metropolii takich jak: Nowy Jork, Waszyngton, Filadelfia i Baltimore. Koncentruje się w nich większa część ruchu turystycznego.

Boston, MA
Niagara, NY
Nowy Jork, NY
Atlantic City, NJ
Filadelfia, PA
Waszyngton, DC
Louisville, KY
The Great Smoky Mountains National Park, TN
Dollywood, Pigeon Forge, TN
Memphis, TN
Pomnik Konfederacji "Stone Mountain, GA
Nowy Orlean, LA
Miami, FL
Orlando, FL
Key West, FL
Everglades national Park, FL

 

Boston, MA, miasto położone w północno – wschodniej części USA, nad Zatoką Massachusetts stanowi jeden z głównych ośrodków życia gospodarczego i kulturowego kraju. Jest to jedno z ważniejszych i najbogatszych miast Wschodniego Wybrzeża USA. Miasto składa się z kilku większych części: Cambridge, Quincy, Newton, Brookline oraz mniejszych dzielnic. Boston jest jednym z najstarszych miast w USA. Najstarsza część miasta, ma gęstą zabudowę i nieregularną sieć ulic (najstarsza ulica – Acorn Street – w dzielnicy Beacon Street). Charakter miasta przypomina turystom europejskie metropolie, miasto łączy w sobie nowoczesność i tradycję. Najważniejsze obiekty turystyczne to: Christian Science Center, Prudential Center, Boston Public Library, Coplay Square, Public Garden, Beacon Hill, Boston Common, Massachusetts State House, Old State House, Holocaust Memorial, Long Wharf, Charles River, Harvard University oraz Massachusetts Institute of Technology. Atrakcję turystyczną stanowią liczne miejscowe muzea jak Fogg Art Museum, Museum of Science, Harvard University Museums, M.I.T Museum, Museum of Fine Arts oraz John F. Kennedy Library and Museum. Mało kto wie, że to właśnie w jednej z dzielnic Bostonu – Brookline urodził się prezydent Kennedy oraz jego rodzeństwo. Do dziś dom zachowany jest w bardzo dobrym stanie, obecnie stanowi muzeum. Aby dobrze zjeść i poczuć bostońską atmosferę, warto odwiedzić ogródki restauracyjne stylowej Newbury Street, eleganckiej Boylston Street lub głośnej Quincy Market. Mimo, że wszystkie atrakcje oraz dystrykty położone są w bliskiej od siebie odległości i łatwo pokonać je pieszo, komunikacja w mieście jest bardzo dobrze rozwinięta, a bostońska sieć metra jest najstarsza w USA.
<<powrót

 

Niagara, NY, miasto w stanie Nowy Jork położone nad rzeką Niagara stanowiącą granicę między Kanadą i USA. Wodospad Niagara Falls to największa atrakcja turystyczna miasta. Wokół wodospadu jest wiele atrakcji dla turystów oprócz samego widoku na wodospad. Najciekawsza z nich to rejs małym stateczkiem który podpływa prawie pod same kaskady. Warto także zwiedzić "Jaskinię Wiatrów". Do atrakcji trzeba też dołączyć kasyno, wybudowane po kanadyjskiej stronie w latach 90. Nocą wodospady są przepięknie podświetlone. Kanadyjska strona wodospadu jest dużo bardziej atrakcyjna dla turystów, gdyż ma się z niej widok prosto na spadającą wodę kaskady amerykańskiej oraz dobry widok na kaskadę kanadyjską, większość infrastruktury turystycznej mieści się po stronie kanadyjskiej.
<<powrót

 

Nowy Jork, NYnajwiększe pod względem liczby ludności miasto Stanów Zjednoczonych. To światowe centrum, medialne, handlowe, przemysłowe i naukowe jest zwykle pierwszym celem turystycznym odwiedzających USA wycieczek. Miasto odwiedza średnio 39 mln turystów rocznie. W obrębie miasta wyróżnia się 5 głównych dzielnic: Manhattan, Brooklyn , Oueens, Bronx, Richmond i kilka mniejszych wysp w Zatoce Nowojorskiej. Centralna  dzielnica —  Manhattan spełnia funkcje nowojorskiego city. To właśnie tu mieszczą się siedziby koncernów handlowych, przemysłowych, ubezpieczeniowych, a także sieci znanych hoteli, restauracji, barów i klubów. Główne punkty zwiedzania to m.in.: Rockefeller Center, Empire State Building, Times Square, Radio City Music Hall, Wall Street, strefa Ground Zero, zespół gmachów ONZ, Brooklyn Bridge oraz zlokalizowana na wyspie Liberty - Statua Wolności. Manhattan to dzielnica wielkich kontrastów; obok eleganckich, oświetlonych ulic nie trudno trafić w mniej bezpieczne, rozległe slumsy. Manhattan stanowi serce miasta dla Nowojorczyków i turystów. Pozostałe dzielnice pełnią głównie funkcję mieszkalną. W Nowym Jorku, mimo iż miasto kojarzy się z wysoką i pełną betonową zabudową, znajduje się również dużo obszarów zielonych, zgrabnie wkomponowanych pomiędzy drapacze chmur. Central Park – nowojorska oaza zieleni, zajmuje 341 ha powierzchni i na dokładne odwiedzenie i relaks we wszystkich jego zakątkach nie wystarczy tylko jeden dzień. Mieszczące się na terenie parku muzeum Metropolitan zachwyca i przytłacza wręcz ogromem. Wizytę w muzeum warto zakończyć na dachu obiektu skąd można podziwiać panoramę parku z otaczającymi go drapaczami chmur. Komunikacja w Nowym Jorku jest bardzo rozwinięta. Metro nowojorskie jest najdłuższą siecią metra na świecie, pracuje 24 godziny na dobę i składa się z 26 linii łączących wszystkie najważniejsze dzielnice miasta.
<<powrót

 

Atlantic City, NJ, - miasto w północno – wschodniej części USA, kąpielisko morskie, centrum hazardu i rozrywki Wschodniego Wybrzeża kraju. W mieście funkcjonuje kilkanaście rozwijających się kasyn oraz dziesiątki hoteli, restauracji, barów i klubów. Do najsłynniejszych kasyn należą: Borgata, Tropicana, Resorts, Hilton oraz sieć kasyn Harrah’s. Większość kasyn oraz obiektów hotelarsko - gastronomicznych usytuowana jest wzdłuż linii wybrzeża, przy liczącym ponad 140 lat molo – Boardwalk. Będąc w Atlantic City nie można zapomnieć o zakupach. W mieście na każdym kroku z łatwością można trafić zarówno do wielkich domów handlowych, sklepów fabrycznych znanych firm jak i drobnych butików. Ceny zaskakują i w porównaniu z odległym o niecałe 3 godziny samochodem Nowym Jorkiem, - są o wiele niższe. Miasto pełniło rolę gospodarza pierwszych w USA wyborów Miss America.
<<powrót

 

Filadelfia, PA - miasto rozciąga się na odcinku około 2 mil, od rzeki Schuylkill na zachodzie po rzekę Delaware na wschodzie. Filadelfia stanowiła główny ośrodek walk o niepodległość. Doszło tu do podpisania Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, była to pierwsza stolica USA. Wszystko, co warto zwiedzić w Filadelfii zlokalizowane jest w okolicach starego miasta. Mieszczą się tu zarówno domy mieszkalne jaki i liczne klasycystyczne i neogotyckie budowle reprezentacyjne m.in. Independence Hall, Philosophical Hall, Congress Hall, Second Bank of the United States, Philadelphia Athenaeum. Centralne dzielnice miasta tworzą zwarty obszar, który łątwo zwiedzać piechotą. Już o kilka przecznic od gwarnego śródmieścia, wzdłuż zacienionych, brukowanych alei wznoszą się kolonialne domy z bardzo charakterystycznej dla miasta czerwonej cegły. W Filadelfii warto odwiedzić muzea: Franklin Institute, Museum of Archaeology and Anthropology, Academy of Natural Sciences, Pennsylvania Academy of the Fine Arts, Rodin Museum, etc. Filadelfia, to jeden z najbardziej zróżnicowanych etnicznie ośrodków Ameryki z dużymi skupiskami Włochów, Irlandczyków, Azjatów oraz imigrantów z Europy Wschodniej. Większość mieszkańców stanowią Afroamerykanie.
<<powrót

 

Waszyngton DC, stolica Stanów Zjednoczonych położona na obszarze Dystryktu Kolumbii pomiędzy stanami Meryland i Wirginia. Miasto jest częścią obszaru metropolitalnego Waszyngton-Baltimore. Stanowi neutralną jednostkę administracyjno-polityczną, jest siedzibą prezydenta, Kongresu, ministerstw i departamentów oraz urzędów federalnych. Miasto pełni również rolę jednego z głównych ośrodków naukowo-kulturalnych w kraju. W Waszyngtonie i przyległych miejscowościach znajduje się kilkanaście wyższych uczelni (np. George Washington University, The Catholic University of America, Georgetown University), a także wiele ważnych i prestiżowych instytucji takich jak: White House, Capitol, Library of Congress, Treasury Building, National Archives and Records Administration oraz World Bank. Stolica znana jest z licznych muzeów często odwiedzanych przez turystów. Do najbardziej znanych należy zaliczyć: National Museum, National Gallery of Art, International Spy Museum, John F. Kennedy Center for the Performing Arts, United States Holocaust Memorial Museum. Na uwagę zasługują pomniki: Washington Monument, Lincoln Memorial, Vietnam Veterans Memorial, Korean War Veterans Memorial oraz Jefferson Memorial. W Waszyngtonie nie ma oszałamiających “drapaczy chmur”. Żadna z tutejszych budowli nie przewyższa Kapitolu. Miasto charakteryzuje się niską zabudową, a zasada takiego zagospodarowania terenu obowiązuje od początków XX wieku. Największym parkiem jest Rock Creek (z ogrodem zoologicznym).
<<powrót

 

Louisville, KY, - miasto w środkowej części USA, największe miasto stanu Kentucky. Leży nad rzeką Ohio, która wyznacza granicę między stanami Kentucky i Indiana. Od 1875 w mieście odbywa się coroczny wyścig konny Kentucky Derby, jeden z najbardziej prestiżowych w USA. Do atrakcji turystycznych należą: Frazier International History Museum, Louisville Science Center, Speed Art Museum, Louisville Waterfront Park, Louisville Zoo, Six Flags Kentucky Kingdom.
<<powrót

The Great Smoky Mountains National Park, TN - park narodowy położony na pograniczu stanów Karolina Północna i Tennessee w paśmie górskim Appalachów. Jest jednym z największych chronionych obszarów na wschodnim wybrzeżu USA, a także najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym. Smokies przyciągają co roku ponad 9 milionów turystów, czyli dwukrotnie więcej niż jakikolwiek inny park narodowy. Ten niezwykle malowniczy park rozciąga się na obszarze przeszło 20 tys. ha. Występuje w nim ponad 3500 gatunków roślin, w tym prawie tyle naturalnych gatunków drzew (130), co w całej Europie. Park zamieszkują liczne zagrożone gatunki zwierząt, w tym prawdopodobnie największa na świecie różnorodność salamander. Pozostał on prawie nietknięty i daje wyobrażenie flory strefy umiarkowanej nie poddanej wpływom człowieka. W 1976 park został uznany za rezerwat biosfery, a w 1983 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
<<powrót

Dollywood, Pigeon Forge, TN – Należące do Dolly Parton wesołe miasteczko stanowi atrakcję głównie dla rodzin z dziećmi, ale każdy znajdzie tu coś zabawnego dla siebie. Odwiedzający skorzystają tu nie tylko z szybkich kolejek górskich lub kopalni strachów, ale również obejrzą „koński show” lub bitwę Północ – Południe. To miejsce przyciąga miłośników country i smakoszy; z powozowni gra lokalny zespół, a w trakcie występów podawana jest kolacja, którą je się tylko… rękoma. Przedstawienie obrazuje historię Ameryki i mimo, że według niektórych nieco ubarwioną i komiczną, to jednak skala całości robi ciekawe wrażenie. W pięknej scenerii górskiej przedstawienie ogląda ponad tysiąc osób, biorą w nim udział konie, bydło rogate, świnki, strusie, gołębie i inne zwierzaki.
<<powrót

Memphis, TN – Największą atrakcją turystyczną miasta jest Graceland, posiadłość Elvisa Presleya, w  której mieszkał przez wiele lat, umarł i został pochowany. Jest to obecnie cel pielgrzymek fanów „Króla Rocka” z całego świata. W Memphis mieści się Sun Studio, w której Elvis Presley nagrał swój debiutancki utwór „That’s all Wright Mamma”. Wielu artystów amerykańskiej sceny muzycznej również rozpoczynało swoją karierę w tym mieście np. B.B. King, Johnny Cash. Inną wielką atrakcją jest ulica Beale, miejsce klubów bluesowych często odwiedzane przez turystów. W opowieściach starszych mieszkańców ulica Beale była miejscem spotkań wracających z pól bawełny robotników, skąd często dochodziły ich „nostalgiczne” piosenki – tak Memphis stawało się stolicą bluesa.
<<powrót

Pomnik Konfederacji Stone Mountain,  płaskorzeźba na granitowej kopule w mieście Stone Mountain w stanie Georgia. Jest pomnikiem: Prezydenta Jeffersona Davisa oraz generałów Roberta E. Lee i Thomasa Jacksona.
<<powrót

Nowy Orlean, LA - największe miasto stanu Luizjana. Nowy Orlean uważany jest za kolebkę jazzu. W mieście odbywają się liczne festiwale jazzowe. Nowy Orlean jest słynny na całym świecie z przysmaków, do których z całą pewnością należy zaliczyć słynne smażone ciasteczka w kształcie kwadracików, zwane "French doughnuts" czyli francuskie pączki. Najstarszą część miasta stanowi Frencz Quarter – dzielnica francuska szczęśliwie ocalała po huraganie Katrina. Atrakcję turystyczną stanowią tu murowane kamienice z charakterystycznymi koronkowymi balkonami i kolorowymi elewacjami. Centralną ulicą French Quarter jest Bourbon Street, pełna restauracji i nocnych klubów, przyciągająca każdego wieczoru tłumy gości. Do najgłośniejszych atrakcji muzycznych należy bez wątpienia Mardi Gras, czyli obchody końca karnawału. Podczas nowoorleańskiego karnawału organizowanych jest wiele parad w niemal wszystkich częściach miasta (największa parada prowadzi przez St. Charls Ave). Nowy Orlean wciąż podnosi się po huraganie Karina. Mimo zniszczeń miasto nie straciło jednak swojej niepowtarzalnej atmosfery i uroku.
<<powrót

Miami, FL, miasto stosunkowo młode, ale uznawane za światowej sławy kąpielisko i ośrodek wypoczynkowy. Miami jest ważnym ośrodkiem przemysłowym (przemysł warzywno-owocowy, odzieżowy i metalowy), jednak to turystyka odgrywa największą rolę dla gospodarki. Wiele dzielnic Miami to niezależne miasta, z których każde ma własną historię i niepowtarzalny charakter. Wśród dzielnic Miami wyróżnić można: South Beach Miami, Miami Downtown, Biscayne Bay, Key Biscayne, Coconut Grove, Little Havana etc. Szczególnie ulubioną przez turystów z Europy część Miami stanowi południowa dzielnica - South Beach. Turystów przyciągają słoneczne, piaszczyste plaże, liczne hotele w stylu Art Deco, kolorowe latynoskie kluby i bary oraz restauracje serwujące przysmaki kubańskie. Wszystko to znaleźć można w niewielkiej odległości od siebie na popularnej ulicy Ocean Drive. Z uwagi na dogodne położenie, życie nocne jest tu wyjątkowo atrakcyjne i głośne. Połowa mieszkańców Miami to Latynosi, głównie Kubańczycy, a więc na ulicach dominuje język hiszpański.
<<powrót

 

Orlando, FL, miasto w południowej części USA, stanowi ośrodek administracyjny, kongresowy i turystyczny. Mało kto wie, że Orlando stanowi drugie w USA miasto pod względem atrakcyjności bazy noclegowej (zaraz po Las Vegas, NV). Miasto obsługuje szereg lokalnych i międzynarodowych konferencji odbywających się w drugim co do wielkości w USA centrum konferencyjnym – Orange County Convention Center. Orlando przyciąga turystów głównie szeroką ofertą parków rozrywki. Codziennie parki odwiedzają tysiące turystów, głównie w okresie wakacji. Do najbardziej popularnych i najczęściej odwiedzanych należą: Universal Studio, Walt Disney World Resort oraz Sea Word. Każdy z parków liczy po kilkanaście atrakcyjnych obiektów rozrywki zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Aby skorzystać z większości atrakcji skupionych w jednym parku należy zaplanować minimum dzień. Dla tych turystów, którzy prócz rozrywki i zabaw cenią sobie walory poznawcze, miasto proponuje szeroką ofertę muzeów. Najczęściej odwiedzane muzea to: Orlando Museum of Art, Orlando Science Center, The Orange County Regional History Center, The Holocaust Memorial Resource and Education Center of Central Florida oraz Arboretum of the University of Central Florida.
<<powrót

Key West, FL – miasto – wyspa, uznawana za najbardziej wysunięty na południe punkt kontynentalny USA. Jako część Florida Keys, oddziela Ocean Atlantycki od Zatoki Meksykańskiej. Na Key West warto dotrzeć drogą lądową. Podróż licznymi mostami łączącymi wysepki Florida Keys trwa kilka godzin, ale widoki są niezapomniane. Key West jest miejscowością typowo turystyczno-wypoczynkową, z bardzo bogatym zapleczem hotelowym, gastronomicznym, rozrywkowym i żeglarskim oraz szeroką jak na tak niewielką miejscowość ofertą muzealną. Na uwagę zasługują: obelisk symbolizujący najdalej wysunięty na południe punkt kontynentalny USA – The Southernmost Point, dom Ernesta Hemingwaya pełniący obecnie rolę muzeum oraz plac Mallory Squarre znany jako najlepszy punkt widokowy przepięknych zachodów słońca oraz miejsce licznych lokalnych występów. Kulinarnym przysmakiem jest ciasto Key Lime Pie, zaś bary przyciągają pysznymi kolorowymi drinkami głównie na bazie rumu. Przez cały rok na Key West odbywa się szereg lokalnych, wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, jednak miasteczko słynie z przypadającego w październiku Fantasy Fest z dużą ilością alkoholu i… erotyki. Główna ulica rozrywki i handlu na Key West to Duval Street. W okresie od czerwca do października miasto bardzo często nawiedzane jest przez huragany, to jednak nie odstrasza turystów. Według legendy, na Key West ciąży indiańska klątwa, zgodnie z którą, kto raz znajdzie się na wyspie, do końca życia będzie chciał na nią powrócić...
<<powrót

Everglades National Park, FL - park narodowy położony w południowej części stanu Floryda 70 km od Miami. Jego obecna powierzchnia wynosi 6 105 km². Park zadziwia pięknym krajobrazem i dużą ilością unikalnych gatunków fauny i flory. Swoim obszarem obejmuje błota, wysepki oraz słodko- i słonowodne rozlewiska. Wśród zwierząt na terenie parku można spotkać między innymi krokodyle słodkowodne, aligatory oraz 300 gatunków ptactwa. Mokradła Everglades tworzy szeroka na 100 km, niezauważalnie wolno płynąca, płytka rzeka, która wypływa z jeziora Okeechobee w środkowej części półwyspu i płynie na południe do Zatoki Florydzkiej. Rdzenni mieszkańcy tych terenów Indianie Seminole nazywają ją Pa-haj-oki, co znaczy Rzeka Trawy. Do niewątpliwych atrakcji należą przejażdżki poduszkowcami po bagnistych terenach leżących poza parkiem lub rejsy łodziami dające możliwość ujrzenia art. aligatorów w ich naturalnym środowisku.
<<powrót